Psychic Radio Station Psychic Radio Station

Psychic Radio Station Forum » : PSYCHIC RADIO STATION SECTION : » Residents of the Psychic Radio Station » Musicians » Lemonchill
Share |

Thread Tools Search this Thread
Old 08-11-2010, 06:22 PM   #1

Статус: PsyRadio Family
Слушает: Dub
Default Lemonchill

Lemonchill

Настоящее имя Идан. Живет в Израиле, город Хайфа.

http://www.myspace.com/lemonchill1

Lemonchill: "Я вырос, слушая музыку всю свою жизнь (все виды музыки: 60, 70, 80, jazz, electronic, industrial, gothic, synthpop, ambient, chillout, lounge, trance и др). В 2005 году я закончил обучение в музыкальном колледже BPM, где я научился всему, что знаю сегодня. С тех пор я создаю музыку.

Сейчас стараюсь объединить все эти великие стили музыки в одну группу в моем альбоме "SENTANT". Он представляет собой микс всех этих музыкальных стилей...
На создание альбома "SENTANT" (чувство по-франц.) мне потребовалось больше года. Он очень чувственный и личный, после очень болезненных отношений, через которые я прошел. Я думаю, весь этот альбом является как бы терапией для меня, "отпустить" все то, что было у меня на душе посредством музыки. Девушка, которая была "музой и вдохновением" для этого альбома останется пока тайной. Я думаю, каждый, кто слушал мою музыку мог услышать эмоции и чувства, вложенные в нее, как я писал в заголовках "Эта музыка для вашего сердца и души".

Наслаждайтесь...

Мои новости:

В данный момент я работаю над уникальным музыкальным проектом. Разные музыканты делают ремиксы к моим трекам. Этот проект делится на 4 альбома, каждый из которых со своим музыкальным стилем.

Первый альбом под названием "Conversations With God" был выпущен на Altar Records в стиле progressive trance.

Второй альбом под названием "Sleeping With Giants" будет выпущен как CD на Ricochet Dreams Records, стиль альбома - chillout.

Третий альбом ремиксов в стиле progressive house под названием "Room 305" будет выпущен в начале следующего года.

Музыкальный стиль четвертого альбома пока еще не определен.

Также я собираюсь выпустить новый EP с живым вокалом в исполнении таких певиц, как: Hideyo Blackmoon (Япония) и Aviatrix (Новая Зеландия) на Cyberset Records США в течении трех месяцев, который будет называться "Making Peace With Yourself".

И последнее, но не менее значимое, ремикс, который я сделал для Nema из Германии будет выпущен по лейблом Tim Thomas Великобритания. Название трека Monolith - Leaf Lemonchill Remix."

В эту пятницу, 13 августа, в 20:00 по киевскому времени (GMT+2) Lemonchill вливается в команду наших Резидентов и представит Вашему вниманию великолепный микс из своих произведений.

Idan aka Lemonchill from Haifa, Israel

Lemonchill: "I grew up while listening to music all my life (all kinds of music: 60, 70, 80, jazz, electronic, industrial, gothic, synthpop, ambient, chill out, lounge, trance and more).
In 2005 I finished my studies at BPM music college where I learned everything I know today. Since then for two years I have been making and creating music.
Now I am trying to combine all of these great music styles to one group in my album "SENTANT". It is a mixture of all those music styles...
My album "SENTANT" (feeling in French) took me over one year to finish. It is very intense and personal, after a very painful relationship I went through. I guess this whole album is like a therapy for me to "let out" everything I had in my heart through music. The girl that was the "muse and inspiration" for this album will remain a mystery for now. I think everyone that heard my music can hear the emotions and feelings floating in my music as I wrote in the headlines: this music is for your heart and soul.
enjoy....

My News:

I am currently involved in a unique music project various artists making remixes to my tracks this project is divided to four album each album with its own music style.

First album named "Conversations With God" released on altar records a progressive trance style.

Second album named "Sleeping With Giants" will be released as a CD on ricochet dreams records, album style chillout.

Third remix album progressive house style named "Room 305" will be released early next year.

Fourth album music style yet undecided.

I am also about to release a new ep featuring live female singers: Hideyo Blackmoon from Japan and Aviatrix from New Zealand on cyberset records USA in three months. EP name: Making Peace With Yourself.

And last not least a remix i made for Nema from Germany will be released on Tim Thomas UK label. Track name Monolith - Leaf Lemonchill Remix

This Friday, August 13, at 20:00 Kiev time (GMT +2) Lemonchill joins the team of our Residents and will submit to your attention an excellent mix of their works!

LEMONCHILL "Mantra" (Cabeiri Remix)

Idan - En Larmes Side Liner Remix

Sentant

released 31.5.09 @ Ricochet Dream records

1. reflections
2. memorabilia
3. open rene
4. emotions
5. mantra
6. missing souls
7. dragonfly
8. kanji

Missing Souls/Emotions

released 01.02.08
clubland records germany

1. missing souls - Exx remix
2. missing souls (original)
3. emotions - stereomover remix
4. emotions - henning Richter remix
5. emotions (original)

Dragonfly

clubland records germany

1. dragonfly(radio edit)
2. dragonfly (subheim remix)
3. dragonfly (rauschwerk remix)
4. dragonfly (zero cult remix)

Journey Through An Electric Garden

cyberset records

1.safe passage(intro)
2. adam and eve II
3. en larmes
4 moonlight sonata
5 electric waves of silence
6 sublime
7 subconscious whispers
8 subway express
9 journey through an electric garden (outro)

Sleeping With Giants

Ricochet Dream records

1 moonlight sonata zero cult remix
2 en larmes side liner remix
3 adam and eve mindwave remix
4 adam and eve the angels are crying version 5 Subconsciousness whispers terra nine remix
6 en larmes chronos remix
7 subconsciousness whispers limbo remix
8 sublime hol baumann remix

Conversations With God

altar records

1.electric waves of silence-hypnotizer remix
2. kanji-ramindash remix
3. en larmes-hi profile remix
4 electric waves of silence-feel remix
5 reflections-kota aka ushikha remix
6 missing souls-stratil remix
7 electric waves of silence-dynamic bastards remix
8 mantra- Cabeiri remix

The Cill Spectrum Compiled by Lemonchill

umxal records

1. zen garden-midi act
2. Tentura_feat.Kadasarva_-_Sky_Interface
3. Lab's Cloud - My sacred Place
4 zen garden-frame
5 PrOmid_Disconsolate
6 AstroPilot - Arimoya (Alex Rize remix)
7 cabeiri Humanize
8 NeiRula-InTrue
9 Grains of Sound - Soul Solution
10 goatika creative lab Moby Dick
11 Perpetual Loop - Closure
psyradio is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 11:13 PM   #2

Слушает: Meditative

Lemonchill - Missing Souls (Jan Peters feat. Aviatrix Vocal Remix)

Old 04-22-2011, 10:16 AM   #3

Слушает: Dub

psyradio is offline   Reply With Quote
Share |

Tags
lemonchill, radio residents

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules